| Vikt | 9,1 kg |
| Hylsfäste | 1" |
| Åtdragningsmoment max | 2580 Nm |
| Varvtal | 4500 v/min |
| Slagminut | 740 |
| Vibration | 11,2 3,4 m/s K |
| Ljudtryck | 101,5 dB |
| Ljudeffekt | 112,5 dB |
| Anslutningsgänga | 1/2" |
| Bultkapacitet | M32 |
| Slangdiameter minsta | 13 mm |
| Luftförbrukning max | 1606 l/min |
| Längd total | 406 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 402 l/min |
| Lossdragningsmoment | 2715 Nm |
| Slag/minut | 740 |