| Vikt | 8,8 kg |
| Hylsfäste | 1" |
| Åtdragningsmoment max | 2715 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 2850 Nm |
| Varvtal | 5500 v/min |
| Slagminut | 770 |
| Vibration | 12,6 3,6 m/s K |
| Ljudtryck | 96,7 dB |
| Ljudeffekt | 107,7 dB |
| Anslutningsgänga | 1/2" |
| Bultkapacitet | M33 |
| Slangdiameter minsta | 19 mm |
| Luftförbrukning max | 1586 l/min |
| Längd total | 334 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 425 l/min |
| Slag/minut | 770 |