| Vikt | 0,60 kg |
| Varvtal | 3500 v/min, 6000 v/min |
| Vibration | 3,5 m/s |
| Effekt | 0,30 hk, 0,22 kW |
| Ljudnivå | 83,5 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 561 l/min |
| Längd total | 130 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 62 l/min |
| Spindelgänga | 5/16" -24 |
| Slipplattans dimensioner | 75 mm |
| Oscillation | - mm |