| Vikt | 0,5 kg |
| Varvtal | 15000 v/min, 12000 v/min |
| Vibration | 5,2 m/s |
| Effekt | 0,2 hk, 0,15 kW |
| Ljudnivå | 78,2 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 416 l/min |
| Längd total | 130 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 58 l/min |
| Spindelgänga | 5/16" -24 |
| Slipplattans dimensioner | 75 mm |
| Oscillation | 5,0 mm |