| Vikt | 0,45 kg |
| Varvtal | 12000 v/min, 15000 v/min |
| Vibration | 3,5 m/s |
| Effekt | 0,15 kW, 0,2 hk |
| Ljudnivå | 84,9 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 550 l/min |
| Längd total | 130 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 59 l/min |
| Spindelgänga | 1/4"-20 |
| Slipplattans dimensioner | 75 mm |
| Oscillation | - mm |