| Vikt | 1,45 kg |
| Hylsfäste | 1/2" |
| Varvtal | 200 v/min |
| Vibration | 3,2 m/s |
| Ljudnivå | 85,0 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M10 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 651 l/min |
| Längd total | 275 mm |
| Vridmoment max | 88 Nm |
| Momentområde | 14-81 Nm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 113 l/min |
| Spärrhuvudets dimension | 40x35 mm |