| Vikt | 0,64 kg |
| Hylsfäste | 3/8" |
| Varvtal | 250 v/min |
| Vibration | 5,1 m/s |
| Ljudnivå | 81,8 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M10 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 510 l/min |
| Längd total | 186 mm |
| Vridmoment max | 34 Nm |
| Momentområde | 7-27 Nm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 85 l/min |
| Spärrhuvudets dimension | 31x22 mm |