| Vikt | 0,65 kg |
| Hylsfäste | 1/4" |
| Varvtal | 300 v/min |
| Vibration | 5,7 m/s |
| Ljudnivå | 88,9 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M10 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 550 l/min |
| Längd total | 187 mm |
| Vridmoment max | 41 Nm |
| Momentområde | 7-34 Nm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 99 l/min |
| Spärrhuvudets dimension | 31x23 mm |