| Vikt | 1,54 kg |
| Slagminut | 3500 |
| Ljudtryck Ljudeffekt | 104,4/117,4 dB |
| Vibration | 14,8 2,2 m/s K |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 425 l/min |
| Längd total | 198 mm |
| Slaglängd | 67 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 85 l/min |
| Verktygsfäste | runt |
| Mejselskaft diameter | 10,2 mm |
| Kolvdiameter | 17,5 mm |
| Slag/minut | 3500 |