| Vikt | 1,85 kg |
| Varvtal | 12000 v/min |
| Vibration | 1,8 m/s |
| Effekt | 1,0 hk, 0,75 kW |
| Ljudnivå | 85,6 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 170 l/min |
| Skivdiameter | 125 mm |
| Spindelgänga | 3/8" -24 |
| Längd utan kapskiva | 229 mm |