| Vikt | 1,25 kg |
| Hylsfäste | 3/8" |
| Åtdragningsmoment max | 6,8-100 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 136 Nm |
| Varvtal | 10000 v/min |
| Slagminut | 1400 |
| Vibration | 1,9 m/s K |
| Ljudtryck | 91,4 dB |
| Ljudeffekt | 104,4 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M10 |
| Slangdiameter minsta | 8 mm |
| Luftförbrukning max | 450 l/min |
| Längd total | 165 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 114 l/min |
| Slag/minut | 1400 |