| Vikt | 2,09 kg |
| Varvtal | 8000 v/min |
| Vibration | 1,5 m/s |
| Effekt | 0,30 hk, 0,22 kW |
| Ljudnivå | 86 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 340 l/min |
| Längd total | - mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 255 l/min |
| Spindelgänga | - |
| Slipplattans dimensioner | 93x171 mm |