| Vikt | 9 kg |
| Hylsfäste | 1" |
| Åtdragningsmoment max | - Nm |
| Lossdragningsmoment max | 2169 Nm |
| Varvtal | 6000 v/min |
| Slagminut | 800 |
| Vibration | 22,7 2,6 m/s K |
| Ljudtryck | 101,6 dB |
| Ljudeffekt | - dB |
| Anslutningsgänga | 1/2" |
| Bultkapacitet | M33 |
| Slangdiameter minsta | 13 mm |
| Luftförbrukning max | 1557 l/min |
| Längd total | 248 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 283 l/min |
| Slag/minut | 800 |