| Vikt | 12,6 kg |
| Hylsfäste | 1" |
| Åtdragningsmoment max | 2000 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 2000 Nm |
| Varvtal | 5250 v/min |
| Slagminut | 700 |
| Vibration | 9 2,7 m/s K |
| Ljudtryck | 98,8 dB |
| Ljudeffekt | 109,8 dB |
| Anslutningsgänga | 1/2" |
| Bultkapacitet | M32 |
| Slangdiameter minsta | 19 mm |
| Luftförbrukning max | 1303 l/min |
| Längd total | 519 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 312 l/min |
| Slag/minut | 700 |