| Vikt | 5,9 kg |
| Hylsfäste | 1" |
| Åtdragningsmoment max | 1224 Nm |
| Varvtal | 5500 v/min |
| Slagminut | 1000 |
| Vibration | 13,2 1,1 m/s K |
| Ljudtryck | 98,5 dB |
| Ljudeffekt | 109,5 dB |
| Anslutningsgänga | 3/8" |
| Bultkapacitet | M32 |
| Slangdiameter minsta | 13 mm |
| Luftförbrukning max | 1104 l/min |
| Längd total | 226 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 269 l/min |
| Lossdragningsmoment | 1627 Nm |
| Slag/minut | 1000 |