| Vikt | 2,6 kg |
| Hylsfäste | 1/2" |
| Åtdragningsmoment max | 34-475 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 678 Nm |
| Varvtal | 8000 v/min |
| Slagminut | 1200 |
| Vibration | 6,3 2,1 m/s K |
| Ljudtryck | 94 dB |
| Ljudeffekt | 94 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M14 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 623 l/min |
| Längd total | 185 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 142 l/min |
| Slag/minut | 1200 |