| Vikt | 5,5 kg |
| Hylsfäste | 1" |
| Åtdragningsmoment max | 1360 Nm |
| Varvtal | 6000 v/min |
| Slagminut | 1025 |
| Vibration | 10,3 1,3 m/s K |
| Ljudtryck | 95,3 dB |
| Ljudeffekt | 106,3 dB |
| Anslutningsgänga | 3/8" |
| Bultkapacitet | M32 |
| Slangdiameter minsta | 13 mm |
| Luftförbrukning max | 1303 l/min |
| Längd total | 227 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 283 l/min |
| Lossdragningsmoment | 1695 Nm |
| Slag/minut | 1025 |