| Vikt | 1,9 kg |
| Hylsfäste | 1/2" |
| Åtdragningsmoment max | 814 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 745 Nm |
| Varvtal | 9500 v/min |
| Slagminut | 1200 |
| Vibration | 4,6 m/s K |
| Ljudtryck | 96,6 dB |
| Ljudeffekt | 107,6 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M14 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 623 l/min |
| Längd total | 187 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 113 l/min |
| Slag/minut | 1200 |