| Vikt | 1 kg |
| Hylsfäste | 3/8" |
| Åtdragningsmoment max | 312 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 407 Nm |
| Varvtal | 15000 v/min |
| Slagminut | 1500 |
| Vibration | 7,5 1,8 m/s K |
| Ljudtryck | 93,2 dB |
| Ljudeffekt | 104,2 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M11 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 481 l/min |
| Längd total | 152 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 113 l/min |
| Slag/minut | 1500 |