| Vikt | 1,59 kg |
| Slagminut | 3000 |
| Ljudtryck Ljudeffekt | 95,3/111,3 dB |
| Vibration | 19,9 4,6 m/s K |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 425 l/min |
| Längd total | 194 mm |
| Slaglängd | 58 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 85 l/min |
| Verktygsfäste | runt |
| Mejselskaft diameter | 10,2 mm |
| Kolvdiameter | 19 mm |
| Slag/minut | 3000 |