| Vikt | 1,86 kg |
| Slagminut | 2000 |
| Ljudtryck Ljudeffekt | 103,5/116,5 dB |
| Vibration | 9,2 3,0 m/s K |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 396 l/min |
| Längd total | 251 mm |
| Slaglängd | 89 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 85 l/min |
| Verktygsfäste | runt |
| Mejselskaft diameter | 10,2 mm |
| Kolvdiameter | 17 mm |
| Slag/minut | 2000 |