| Vikt | 1,51 kg |
| Hylsfäste | 3/8" |
| Varvtal | 220 v/min |
| Vibration | 3,0 m/s |
| Ljudnivå | 92,4 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M10 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 680 l/min |
| Längd total | 306 mm |
| Vridmoment max | 103 Nm |
| Momentområde | 14-87 Nm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 113 l/min |
| Spärrhuvudets dimension | - mm |