| Vikt | 2 kg |
| Hylsfäste | 1/2" |
| Åtdragningsmoment max | - Nm |
| Lossdragningsmoment max | 610 Nm |
| Varvtal | 7400 v/min |
| Slagminut | 1200 |
| Vibration | 12 1 m/s K |
| Ljudtryck | 90,3 dB |
| Ljudeffekt | 101,3 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M14 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 680 l/min |
| Längd total | 179 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 122 l/min |
| Slag/minut | 1200 |