| Vikt | 1 kg |
| Hylsfäste | 3/8" |
| Åtdragningsmoment max | 271 Nm |
| Lossdragningsmoment max | 271 Nm |
| Varvtal | 8500 v/min |
| Slagminut | 1600 |
| Vibration | 5,2 1 m/s K |
| Ljudtryck | 90,0 dB |
| Ljudeffekt | 101,0 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M11 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 538 l/min |
| Längd total | 196 mm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 85 l/min |
| Slag/minut | 1600 |