| Vikt | 1,17 kg |
| Hylsfäste | 3/8" |
| Varvtal | 160 v/min |
| Vibration | 3,9 m/s |
| Ljudnivå | 94,8 dB |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Bultkapacitet | M10 |
| Slangdiameter minsta | 10 mm |
| Luftförbrukning max | 600 l/min |
| Längd total | 262 mm |
| Vridmoment max | 81 Nm |
| Momentområde | 14-81 Nm |
| Luftförbrukn genomsnittlig | 113 l/min |
| Spärrhuvudets dimension | 40x30 mm |