Lufttryckmätare med aluminium-kropp i robust och stöttåligt gummi hölje. Direktverkande ventil för hög flödeshastighet. Individuellt testade med certifikat. Utrustad med svirvelkoppling. Uppfyller industritoleranserna EC86/217. Slangen är utrustad med låsspärr för ventilen.
Lufttryckmätare med aluminium-kropp i robust och stöttåligt gummi hölje. Direktverkande ventil för hög flödeshastighet. Individuellt testade med certifikat. Utrustad med svirvelkoppling. Uppfyller industritoleranserna EC86/217. Slangen är utrustad med låsspärr för ventilen.
| Skyddsklass | IP44 |
| Mått LxBxH | 235x90x110 mm |
| Vikt | 0,68 kg |
| Batteri | - |
| Noggrannhet | +/- 0,14 bar |
| Anslutningsgänga | 1/4" |
| Slanglängd | 1,8 m |
| Max flöde | 1200 l/min |
| Mätområde | 0-12 bar |
| Däckventilanslutning | Klämkoppling |
| Ingångstryck max | 13,8 bar |