| Skyddsklass | IP20 |
| Mått LxBxH | 675x340x820 mm |
| Vikt | 44 kg |
| Varvtal | 1450 v/min |
| Elanslutning | 230 V |
| Erfoderlig säkring | 10 A |
| Motoreffekt | 1,0 hk |
| Anslutningsgänga | Snabbkoppling R |
| Tankstorlek | 24 liter |
| Max arbetstryck | 7 bar |
| Genomlupen cylindervolym | 103 l/min |
| Ljudnivå vid 4 meter | 57 dB |
| Fri avgiven luftm vid 6 bar | 60 l/min |